Üdvözöljük a CSÁNGÓRÓZSA kártya oldalán!

Játsz!

Csángórózsa  Gyimesközéplokon

 

Előzmények

Gyimesközéplok községi könyvtárosa Mihók Edit a könyvtári munka mellett feladatául tűzte ki a Gyimesekben egyedi formában megtalálható népviselet készítés népi művészetének a megőrzését és újra tanítását. Ehhez megkereste a még aktív népművész és hagyományőrző asszonyokat, akik segítségével sikerült elindítani a Csángórózsa nevet viselő hagyományőrző programot.

Elmondása szerint a „Csángórózsa” népi kézműves gyerekfoglalkozás gondolata 2021. év elején született meg, abban az időben amikor minden kicsit veszni látszott a világjárvány okozta bezártság miatt. Nehéz napok, hetek hónapok voltak, a reményt még sem veszíthettük el. Tudtam, hogy minden vihar után kisüt a nap! A csend, az elhalkulás az életemben teremtő gondolatokat szült, amelyek tettekre sarkaltak. A hagyományaink tisztelete, értékelése mindig foglalkoztatott, csodáltam a szép kézimunkákat, hímzéseket, amelyek a csángó népiviseleteinken láthatók. Nagyon kevesen vannak napjainkban, akik még mindezeket el tudják készíteni. Kihal mindez, ha nem vigyázunk rájuk, tehát ezért tenni kell valamit!  Így született meg a kézműves foglalkozás gondolata. Egy tervet készítettem, le is írtam és egymásután jöttek azok a  gondolatok, ötletek, amelyek segítettek életre kelteni a kézműves gyerekfoglalkozást. Kapcsolatokat kerestem, embereket szólítottam meg ismertetve velük ötletemet, lépésről lépésre haladva a végső célom fele. Ez a cél nem volt más mint az, hogy községünk V-VIII osztályos tanulóival közösen,  csoportos foglalkozásokon rendszeresen szervezzünk kézműves foglalkozást, ahol elsajátíthatják, helyi kézműves oktatók segítségével a gyimesi csángó népviselet díszítőelemeinek elkészítését. Tudtam, hogy e célért összefogva valamennyien hozzájárulunk a szülőföldünk örökségének megőrzéséhez és tovább éltetéséhez. Támogatásra és bíztatásra találtak elképzeléseim a Hargita Megyei Kulturális Központ munkaközösségénél és a helyi önkormányzatnál is. A község két iskolaközpontja a  Majláth Gusztáv Károly  Általános Iskola és a Hidegségi Általános Iskola partnerként támogatja ezt a programot, amelyet közösen a  helyi  a kézműves oktatókkal:  Antal Edit- bundahímző,  Tankó Róza és Prezsmer Mónika-  vászonhímzők, Bukuri Julianna-  csipkehorgoló  kitartóan tanítják a  szorgalmas  tanulókat, akik a  foglalkozásokon részt vesznek és a  Csángórózsa gyerekfoglalkozás úttörői feladatát szépen teljesítik.

Az utóbbi időszakban községünkbe látogató csoportok is felkerestek, a megszervezett nyílt napok alkalmával, így betekintést nyertek és részesei lehettek a foglalkozásainknak.  Nem rejtjük véka alá sem nehézségeinket, sem örömeinket, sikereinket, hiszen büszkék vagyunk mindazokra a tanulóinkra, akik már a   „KISMESTEREK” kitüntetésben részesültek.

Bízunk abban, hogy Ők a jövő kézműves mesteri lesznek, azok a hímző és szövőlányok, asszonyok vagy bundakészítő fiúk, férfiak, akik megismerték, megszerették és elkészítik később is mindazokat a ruhadarabokat, amelyeken azok a szépséges, színes díszítőelemek pompáznak, amelyeket a Csángórózsa programon sajátítottak el.

Folytatás 

A Hargita Megyei Kulturális Központ egy meghívással kereste és tisztelte meg Gyimesközéplok községet, így három személy részt vehetett a Hargita Megyei Kulturális Központ, a Spectrum Oktatási Központ és a hollandiai 8 D Games cég általszervezett felnőttképzés programjain. A Miniature People Leeuwarden-  kincskereső játékok, kocsmatúra, városnézés, Self-Guided Tour of Leeuwarden with Interactive City Game, Sherlock Holmes Leeuwarden City Game,  Kulturális intézmények, A leeuwardeni könyvtár,  Andere Museum, az 8 D Games cégnél tett látogatás és workshop és a Király születésnapját ülő nemzeti ünnepen és vásáron  való részvétel nagyon sok új játékos ötlettel szolgált. A teljesen más világ, más kultúra és mentalitás világából kezdtünk el csipegetni olyan ötleteket, amelyeket a mi szerény falusi, hagyománydús környezetünkben beépíthető,  szerethető és  fogyasztható tudna lenni.

Figyelembe kellett vennünk azokat a különbségeket és hasonlóságokat, amelyek elválasztják, esetleg össze köthetik a Kelet Európában lévő hidegségi falusi gyermeket az Európai Unió nyugati felében a  hollandiai  leeuwardeni gyerekkel.

Mivel a játékosság fontos szerepet játszik ebben a projektben, sokat töprengve, véleményeket kérve a kulturális központ munkatársaitól, és a helyi közösségi vezetőkkel és kultúrával foglalkozó személyekkel való beszélgetések gyümölcseként arra jutottunk, hogy egy kártyajátékot tervezünk.

Alap ötletként mindjárt a „Csángórózsa” gyerekfoglalkozás sikerének tovább gondolása,  játékosítása  irányában szerettünk volna lépéseket tenni, hogy a valós értékmentés, amit a gyimesi hagyományok ápolása, a  csángó népviselet díszítőelemeinek elkészítését megcélzó iskolán kívüli oktatás biztosít, találkozzon és játékos formában lecsapódjon egy olyan kártyajátékban, amely bemutatja a még meglévő használati ezközöket, munkaezközöket, szövéshez-fonáshoz és egykor a mindennapi életben használatos  tárgyakat.

Amint elkezdtük a régi csángó ezközök és ruhadarabok lefényképezését, gyorsan kiderült, hogy azok az elképzelések, és tárgyak,  amiket fel szerettünk volna vinni a kártyalapokra, messze meghaladják egy pakli kártya kapacitásait. Bőséges és értékes régi dolgaink lefotózása és archiválása hosszú és folyamatos munkát igényel, amelynek igazából még csak a bevezetőjénél tartunk.

A fotók leválogatása után elkészültek a kártyajáték tervei, amelyben mindig szem előtt tartottuk a gyimesi motívumok jelenlétét a kártya lapjain.  A motívumok hagyományos,  népies megnevezését vezérfonalként építettük be a játék menetébe, ezért egy jelmagyarázattal ellátott  mellékletet csatolunk a paklihoz, amely segítségével  a játékosok játszva megtanulhatják a gyimesi tájszólással elnevezett tárgyak neveit.

Fenntarthatóság

 

          Az elmúlt évtizedben egyre jobban ráébredünk, hogy a  Gyimes Völgye a maga természeti szépségével, elkonzervált hagyományaival, szokásaival, vendégszeretetével egy nagyon vonzó turista célponttá  vált. Bár kissé kívül esik a Székelyföld más látványosságaitól, mégis minden évszakban látogatják községünk családias vendéglátóit és a nagyobb panziók  és vendéglátó egységek is egyre nagyobb szállás foglalást jegyezhetnek a Kárpátmedence különböző tájairól.

Ezek a csoportok szívesen meglátogatják a gyimesközéploki tájházat, ahol megismerhetik azokat a tárgyakat és történeteket, amelyek egy része éppen a Csángórózsa kártya lapjain is megtalálható. Ugyanakkor  igény szerint részt vehetnek akár a környék iskoláiból ide érkező diákok egy csángórózsa foglalkozáson is, amelyen közösen a helyi „kismesterekkel” kipróbálhatják a hímzést, varrást, csipkekötést is.

Mivel Gyimes vidékét patakországnak is szokták nevezni, az ide látogató csoportokat nyáron szekérrel, télen szánnal visszük fel valamelyik patakon egy kalibához, ahol nemcsak a hagyományosan készült kézműves sajtokat és tejtermékeket tudják meg kóstolni, hanem azokkal az ezközökkel is találkozhatnak, amelyek a csángórózsa kártyajáték lapjain olykor fel-fel tűnnek. Ezáltal a kártyázás már nem csak egy játék lesz, hanem játszása közben újra meg újra felelevenítődnek azok az élmények, amelyekben az itt töltött idő alatt részük volt. Ugyanakkor a kártyajáték játszásában  társakra van szükség, csapatra és kis közösségre, amely a játék idejére egy olyan kikapcsolódásban vehet részt, amelyben arra az időre kizárja a mára már minden gyerek kezében megtalálható,  telefonon játszható,  virtuális valósághoz tartozó magányos  szórakozást.

A játék

 

            CSÁNGÓRÓZSA KÁRTYAJÁTÉK

A megfigyelés és gyors reflexek játéka, melyen keresztül a játékosok megismerik és megtanulják a Gyimes völgyében fellelhető népi szokásokat, életmódot és a naponta használt fontosabb eszközök népies megnevezését.

A játékot 6 éves kortól 14 éves korig javasoljuk játszani  de ajánlani tudjuk máshonnan érkező ide látogatóknak és turistáknak, akiket a játék hozzásegít Gyimes különleges világának a megismeréséhez.

A játékot  2- 6 személy játszhassa.

A Csángórózsa kártyajáték hátlapjára egy csángós bunda motívum és a játék neve került fel.

A játék 55  lapos kártyapakli, amely mérete 8 x 10 cm., amelynek előlapján 8 szimbólum látható, összesen 55 szimbólum található és bármelyik két lapon pontosan egy szimbólum azonos .

A Csángórózsa játékban 5-féle mini-játékot tartalmaz.

Minden mini-játékban az a lényeg, hogy minél gyorsabban találjunk kártya párokat azonos szimbólumokkal. Akinek ez sikerül, hangosan ki kell mondania a mindkét kártyán megtalálható szimbólum, avagy fotón található eszköz, tárgy vagy élőlény nevét.

Az 5 féle mini- játék szabályait egy mellékelt használati utasításon lehet megtalálni, ugyanakkor a kártyákon található szimbólumokat és azok népies, tájszólású megnevezését is feltüntetjük, ezáltal segítve a játék gyors lejátszhatóságát és a helyi értékeink megnevezésének elsajátítását.

Az 5 féle játék nevei: Szénacsinálás, Sebespatak, Kerekes, Bugja, Lopó.

A kártyajáték szimbólumait fényképek fogják illusztrálni a következő témakörök szerint: szövés-fonás,  népi hangszerek, háziállatok, gyógynövények, szerszámok, népviselet, konyhai és kalibás eszközök stb.

Milyen célt szolgál a kártya?

 

E kártyajáték célja, hogy a gyerekek játékosan megismerkedjenek és elsajátítsák a gyimesi életmód különböző aspektusait. Pl: A hímzés minták nevének, színvilágának megtanulása, a szövéshez- fonáshoz és egyéb tevékenységekhez szükséges kellékek nevének megtanulása (mint pl. szövőszék- osztováta, brigigyó- oltott tej összekeverő), valamint régen a naponta használatban lévő munkaeszközök, tárgyak, népviselet, gyógynövények,  stb. megismerésére szolgál.

  • Kártya mérete: 8×10 cm, karton vastagsága: 200- 250  mg.

A kártya, mind ajándéktárgy

Terveink szerint az ide látogató csoportokkal lehetőség szerint megismertetjük a Csángórózsa foglalkozásokat, ezen belül lehetőséget biztosítunk a kártyajáték kipróbálására is. Mindannyian szeretnünk valami féle ajándéktárgyat haza vinni azokról a tájakról, ahová kirándulni, zarándokolni, szabadságot tölteni megyünk. Úgy véljük, ez aszépen kidolgozott, gyimesi motívumokkal díszített kártya pakli akár egy ilyen ajándéktárgynak, emléktárgynak is megfelel az ide látogatók számára, amelye magukkal vihetnek egy kis emléket a gyönyörű Gyimesekből.

Összeálljtotta: Ambrus Róbert Imre

A Csángórózsa elindításáról Mihók Edit- községi könyvtáros t idéztem.

Csángórózsa in Gyimesközéplok  

  

History  

 In addition to library work, Edit Mihók, the librarian of the village of Gyimeskozeplok (Gyimesmiddlelok), set herself the task of preserving and reteaching the folk art of making folk costumes, which can be found in a unique form in Gyimes. To do this, she contacted the still active folk artists and traditionalist women, with the help of whom we managed to launch a traditionalist program called Csángórózsa.  

 According to Edit, the „The idea of „Csángórózsa” folk handicraft children’s activity was born at the beginning of 2021, at a time when everything seemed to be lost due to the lockdown caused by the pandemic. It was a difficult day, weeks and months, and we could not lose hope. I knew the sun was shining after every storm! The silence and fading in my life gave rise to creative thoughts that prompted me to act. Respecting and appreciating our traditions has always interested me, I admired the beautiful needlework and embroidery that can be seen on our Csángó folk costumes. There are very few people today who can still make all of this. They will die out if we do not take care of them, so something needs to be done about it!  This is how the idea of handicrafts was born. I made a plan, wrote it down, and one after another came the thoughts and ideas that helped bring the handicraft children’s activity to life. I was looking for connections, reaching out to people about my idea, step-by-step towards my ultimate goal. This goal was none other than to organize handicraft activities together with the students of grades V-VIII of our village in group sessions, where they can learn how to make the decorative elements of the Csángó national costume of Gyimes with the help of local handicraft instructors. I knew that together for this purpose, we would all contribute to preserving and sustaining the heritage of our homeland. My ideas found support and encouragement both in the Harghita County Cultural Center and in the local government. The two school centres of the village, the Majlath Gusztáv Károly Primary School and the Coldness Primary School support this program as partners, which is supported by the local handicraft instructors together with the local handicraft teachers: Edit Antal- fur embroidery maker, Róza Tankó and Mónika Prezsmer – linen embroidery, Julianna Bukuri lace crocheter persistently teach the hardworking students, who participate in the activities and perform the pioneering task of the Csángórózsa children’s activity beautifully.   

Recently, groups visiting our village also visited us during the organized open days, so they could gain insight and participate in our sessions.  We do not hide our difficulties, joys and successes, as we are proud of all our students who have already received the „LITTLE MASTERS” award.   

We trust that they will be the craftsmen of the future, those embroidery and weaver girls, women or fur coat making boys and men who have come to know, love and will continue to make all those garments that exasperate those beautiful, colorful decorative elements that they acquired at the Csángórózsa program.   

Sequel  

The Harghita County Cultural Center contacted and honored the village of Gyimeskozeplok (Gyimesmiddlelok) with an invitation, so three people could participate in the adult education programs organized by the Harghita County Cultural Center, the Spectrum Education Center and the Dutch company 8 D Games. The Miniature People Leeuwarden treasure hunt games, pub tour, sightseeing, Self-Guided Tour of Leeuwarden with Interactive City Game, Sherlock Holmes Leeuwarden City Game, Cultural Institutions, The Leeuwarden Library,  Andere Museum, a visit and workshop at 8D Games and participation in the national holiday and fair celebrating the King’s birthday gave me a lot of new player ideas. We started to pick ideas from a completely different world, a different culture and mentality that could be incorporated, loved and consumed in our humble village, traditional environment.   

We had to take into account the differences and similarities that separate, or might possibly connect, the village child from Cold Europe in Eastern Europe with the child from Leeuwarden in the Netherlands.  

 Since playfulness plays an important role in this project, after a lot of reflection, asking for opinions from the staff of the cultural center, and as a result of conversations with local community leaders and cultural figures, we decided to design a card game.  

As a basic idea, we immediately wanted to take steps towards further thinking and gamifying the success of the „Csángórózsa” children’s activity, so that the real saving of values, which is ensured by the preservation of the traditions of Gyimes and the out-of-school education aimed at making the decorative elements of the Csángó traditional costume, can meet and be reflected in a playful way in a card game that presents the still existing tools and tools of use, for weaving and spinning and once used in everyday life  Objects.   

As soon as we started photographing the old Csángó tools and clothing, it quickly became clear that the ideas and objects we wanted to apply to the cards far exceeded the capacities of a deck of cards. Photographing and archiving our abundant and valuable old stuff requires long and continuous work, of which we are really only at the introduction.   

After sorting the photos, the plans for the card game were made, in which we always kept in mind the presence of Gyimes motifs on the cards of the card.  The traditional, folk naming of motifs has been incorporated into the course of the game as a guide, so an attachment with a legend is attached to the deck, with the help of which players can learn the names of objects named in the dialect of Gyimes while playing.     

  

Sustainability  

  

  In the past decade we have become more and more aware that the Valley of Gyimes with its natural beauty, preserved traditions, customs and hospitality has become a very attractive tourist destination. Although it is somewhat outside the other sights of Szekelyfold (Szeklerland), the family hosts of our village are visited every season, and larger pensions and catering units can also register more and more accommodation bookings from different parts of the Carpathian Basin.  These groups are happy to visit the country house in Gyimesmiddlelok, where they can get acquainted with the objects and stories, some of which can be found on the cards of the Csángórózsa card. At the same time, students from schools in the area can also take part in a csángórózsa workshop, where they can try embroidery, sewing and lace knitting together with the local „little masters”.  Since the region of Gyimes is also called the brook country, the groups visiting here are taken by cart in summer and by sleigh in winter to a cabin on one of the streams, where they can taste not only traditionally made artisan cheeses and dairy products, but also meet the tools that sometimes appear on the cards of the Csángórózsa card game. As a result, playing cards will no longer be just a game, but the experiences they had during their time here will be revived again and again while playing it. At the same time, playing a card game requires companions, a team and a small community, which can participate in a recreation for the duration of the game, in which it excludes the solitary entertainment belonging to virtual reality, which can now be played on the phone in the hands of every child. The Game  

  

  CSANGORÓZSA CARD GAME  

A game of observation and quick reflexes, through which players get to know and learn the folk customs, lifestyle and folk names of the most important tools used every day in the valley of Gyimes.  

      We recommend playing the game between the ages of 6 and 14, but we can recommend it to visitors and tourists from elsewhere, who will be helped by the game to get to know the special world of Gyimes.  

      The game can be played by 2 to 6 people.  

On the back of the Csángórózsa card game, a Csángós fur coat motif and the name of the game will appear.  

The game consists of a deck of 56 cards measuring 8 x 10 cm., with 8 symbols on the front, a total of 57 symbols and exactly one symbol on any two cards will be identical.  

In the game Csángórózsa contains 5 types of mini-games.  

 In any mini-game, the main thing is to find pairs of cards with identical symbols as quickly as possible. Whoever succeeds must say out loud the name of the symbol or device, object or living creature on both cards.  

      The rules of the 5 types of mini-games can be found in an attached instruction manual, but we also indicate the symbols on the cards and their popular, dialect names, thus helping to play the game quickly and learn how to name our local values.  

      The names of the 5 types of games are: Haymaking, Sebespatak, Kerekes, Bugja, Lopo.  

      The symbols of the card game will be illustrated by photographs on the following topics: weaving and spinning, folk instruments, pets, herbs, tools, national costumes, kitchen and cabin tools, etc.  

  

What purpose does the card serve?  

  

The aim of this card game is for children to get to know and master different aspects of the Gyimes lifestyle in a playful way. For example: Learning the names and colours of embroidery patterns, learning the names of accessories needed for weaving, spinning and other activities (such as looms, ostovata, brigid-milk mixer), as well as learning about the tools, objects, national costumes, herbs, etc. that used to be used daily.  

  • Card size: 8×10 cm, carton thickness: 200-250 mg. 

  

The cards are all souvenirs  

According to our plans, we will introduce the Csángórózsa activities to the visiting groups if possible, including the opportunity to try out the card game. We all like to take home some kind of souvenir from the lands we go to hike, pilgrimage, and spend time on. We believe that this beautifully elaborated deck of cards decorated with Gyimes motifs is suitable for visitors as souvenir, which they can take with them, a little memory from the beautiful Gyimes.  

  

Compiled by: Imre Ambrus Róbert  

I quoted Edit Mihók, municipal librarian about the launch of Csángórózsa.